Opozycyjna Partia Pracy według prognoz będzie miała 203 mandaty. To z kolei może okazać się najgorszym wynikiem od 1935 roku. W Polsce odczujemy hamowanie gospodarki bardzo mocno – mówił prezes NBP Adam Glapiński i dodał, że „gdy tylko będzie to możliwe, stopy procentowe będą…

Konieczne będzie dodatkowe zadłużenie się Wielkiej Brytanii. Rząd zaciągnął w sierpniu 11,8 mld funtów długu (dwa razy więcej niż w tym samym miesiącu w 2019 r.). Oczywiście są zapowiedzi, że dług będzie trzymany na uwięzi, ale rząd nie wyjaśnia, jak chce to osiągnąć. Dla nas najważniejsza jest prognoza dla Polski. Pokazane w niej tempo wzrostu PKB jest może nieco zawyżone.

  • Słabnący funt to nic innego jak spadek zaufania do instytucji Wielkiej Brytanii w kraju i za granicą.
  • Przypomnę tylko, że mówimy tu o medianie prognoz analityków.
  • W związku z niepewnością jakiej dostarczała kwestia Brexitu, gospodarka Wielkiej Brytanii w ostatnich miesiącach radziła sobie dość słabo.
  • CEO Magazyn Polska to portal skierowany do przedsiębiorców, inwestorów, menedżerów, właścicieli firm, prezesów i kadry zarządzającej.

Poniżej prezentujemy wykres cen złota od początku 2018 roku do marca 2019. Zauważyć można wielomiesięczny wzrost od połowy zeszłego roku, który według ekspertów będzie towarzyszył nam przez kolejne miesiące. Główne pytanie, które zadają sobie inwestorzy, dotyczy odporności brytyjskiego budżetu na politykę rządu w Londynie.

Informacje podawane podczas tej sesji oraz dostarczone materiały służą wyłącznie celom edukacyjnym. Wszelkie przykłady służą wyłącznie celom szkoleniowym i poglądowym. Tomasz Rozmus ani żaden przedstawiciel TRADE BAY LIMITED nie są maklerami giełdowymi, brokerami ani doradcami inwestycyjnymi. Nie rekomendują żadnych konkretnych akcji, obligacji, opcji, walut FX, surowców ani zabezpieczeń w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. W sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów. Decyzja o tym, z usług której firmy skorzystać lub czy w ogóle z nich korzystać jest indywidualną sprawą każdego uczestnika.

Należy też pamiętać, że kursy walut bywają bardzo dynamiczne i w czasie trwania kwartału mogą znacząco odchylać się od poziomów prognozowanych na jego koniec. Ryzyko polityczne związane z działaniami rządu Conte we Włoszech ustępuje; kraj zdołał dojść do porozumienia z Komisją Europejską w sprawie planowanej wysokości deficytu budżetowego kraju. Tym samym uwaga rynku walutowego w 2019 roku powinna skupić się na polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Jak wspominaliśmy wcześniej, decydenci EBC podkreślali kilkukrotnie, że perspektywa wyższych stóp procentowych w strefie euro jest dość odległa. Inflacja bazowa we wspólnym bloku wciąż utrzymuje się w okolicach 1%, czyli zdecydowanie poniżej celu inflacyjnego EBC.

Kurs funta mocno poniżej 5 zł. Padł tegoroczny rekord

Jako inwestycja długofalowa, może być to ciekawy pomysł na uchronienie swoich oszczędności, ale jednocześnie obarczony sporym ryzykiem. Szczególnie, że mowa u to tradingu w bardzo niespokojnych czasach, Przegląd handlowy na wrzesień Zysk jest $7 288 opanowanych przez globalny kryzys, z jakim współczesny świat nie miał jeszcze styczności. Od ryzyka takiej sytuacji, jaka spotyka Brytyjczyków, tym bardziej nie jesteśmy wolni w Polsce.

funt brytyjski przewidywania 2019

Wszyscy, którzy w walucie brytyjskiej pokładali – inwestycyjnie – jakieś nadzieje, muszą się chyba przyzwyczaić do myśli, żekrólem walut jest dolar. Wobec niego słabną wszystkie wielkie waluty. Złoty też – za dolara trzeba już płacić ponad 5 zł. Przez ostatnie kilka miesięcy dane makroekonomiczne napływające z Wielkiej Brytanii traciły na znaczeniu. Oczy wszystkich uczestników rynku są bowiem zwrócone na kwestie związane z Brexitem. Pierwszym wyzwaniem dla Theresy May w bieżącym roku będzie przeprowadzenia głosowania nad wynegocjowaną przez nią treścią porozumienia z UE w brytyjskim parlamencie.

Złoty traci ze względu na obawy inwestorów

Obecne prognozy mówią, że Partia Konserwatywna będzie mieć 363 posłów, co oznacza wzrost o 45 w porównaniu z wynikiem z poprzednich wyborów z czerwca 2017 r. Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona wygrała wybory w Wielkiej Brytanii i będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin. Na wyniki zareagował funt, który po ogłoszeniu pierwszych wyników zyskiwał do dolara nawet 2 proc. Kulisy bankructwa SK Banku ujawniliśmy w PB siedem lat temu. Na wyrok w sprawie dotyczącej niegospodarności na 1,6 mld zł zaczekamy kolejnych kilka lat. Braki poszukiwanych modeli aut i konieczność czekania na nie miesiącami, niewiarygodnie wysokie ceny pojazdów z coraz uboższym wyposażeniem.

Nawet jeśli nie dojdzie do rekordowych wyników, jak w 2011 czy 2012 roku, to nadal kurs złota wskazuje na powolny, ale stabilny wzrost. Być może kombinacja tych czynników doprowadziła do tąpnięcia zaufania do brytyjskiego rządu oraz do brytyjskiej waluty. Zapewne i bez takich sensacji funt by taniał, ale na pewno nie w tak szalonym tempie. Choć przecież, według sprawdzonych reguł zastosowanych 40 lat wcześniej przez „żelazną premier” – ikonę brytyjskiego wolnego rynku, obniżka podatków zasadniczo powinna wpłynąć na pobudzenie wzrostu gospodarki.

funt brytyjski przewidywania 2019

Sprzedałem w tym roku ostatnie funty po 5,50 zł i jestem zadowolony że tak zrobiłem. Funt jest oczywiście jedną z głównych walut rezerwowych świata i jego pozycji na razie nic nie grozi. Ale cios zadała munowa premier Liz Truss i kanclerz skarbu Kwasi Kwarteng. Obniżka podatków ma być wydarzeniem na miarę tej przeprowadzanej w Wielkiej Brytanii i USA 40 lat temu przez takich heroldów gospodarki rynkowej jak Margaret Thatcher czy Ronald Reagan. Lawrence Summers, sekretarz skarbu za czasów prezydenta Billa Clintona, przepowiedział we wtorek w serii tweetów ponurą przyszłość. Truss może próbować podążać ideologicznymi śladami byłej premier Margaret Thatcher i prezydenta USA Ronalda Reagana, ale zmniejszanie dochodów podatkowych rządu ma mieszane efekty, jeśli chodzi o wpływ na wzrost gospodarczy.

Wyższa inflacja

Jeżeli inflacja będzie uparcie utrzymywała się powyżej celu inflacyjnego, Bank Anglii może być skłonny do kolejnej podwyżki stóp procentowych – aczkolwiek bardzo wiele będzie zależało oczywiście od kwestii Brexitu. Funt brytyjski znalazł się w kryzysie z kilku powodów. Pierwszy z nich – najbardziej oczywisty – to ogólne problemy gospodarczo-ekonomiczne wynikające z postpandemicznej rzeczywistości oraz toczącej się w Ukrainie wojny. Nie są to jednak jedyne problemy waluty Zjednoczonego Królestwa.

funt brytyjski przewidywania 2019

Duże zawirowania wywołały chociażby śmierć Królowej Elżbiety II oraz rekonstrukcja rządu i zapowiadane zmiany w prawie podatkowym. Międzynarodowe rynki panicznie wręcz zareagowały na gigantyczną reformę fiskalną, która obniżyła próg podatkowy do poziomu 19 procent, a także zniosła najwyższy pułap rzędu 45 procent. Gdy opadnie kurz, spodziewamy się, że BoE będzie podnosił stopy procentowe w mniejszym stopniu niż wycenia to rynek.

Dorosłych Polaków nie wierzy w to, że ceny żywności w sklepach w ogóle zaczną spadać. Jest przekonanych, że nie nastąpi to w tym roku. Jak zaznacza, wyniki przypieczętują brexit i mogą uwolnić rynki spod jarzma niepewności.

Brytyjska waluta mocno umocniła się również do złotego. Na koniec dnia za funta trzeba było płacić 5,17 zł (najdrożej od trzech lat), co oznacza, że w kilka minut waluta umocniła się o 10 groszy. Mocne notowania funt podtrzymywał również w piątek o poranku.

– Funt szterling będzie musiał zadziałać jako główny mechanizm dostosowawczy. Podtrzymujemy naszą prognozę GBP/USD na poziomie 1,05 dol. Z polskiej perspektywy aktualny kurs funta istotny jest m.in. Ze względu na blisko milionową społeczność Polaków na Wyspach. To ile kosztuje funt brytyjski ważne jest także ze względu na wymianę handlową – Wielka Brytania to drugi po Niemczech główny kierunek polskiego eksportu. To połączenie wielkich obniżek podatków z rządowym planem ochrony gospodarstw domowych i firm przed gwałtownie rosnącymi cenami energii.

Bank Japonii z gołębią niespodzianką, a kurs USD/JPY wystrzelił w górę

Gospodarka może się bez przeszkód rozwijać, a inwestorzy w takim przypadku upatrują w Polsce dobrego miejsca na prowadzenie swoich inwestycji, co korzystnie wpływa na wiele sfer rynkowych. Załamanie złotego w okresie pierwszych tygodni wojny na Ukrainie jest faktem, ale to przejściowa panika. Jak przewiduje Dolar płozy do trzech miesięcy nisko na Brexit, optymizm handlu ekonomista i strateg Ing Banku Śląskiego, docelowo kursy walut powinny znaleźć się na niższych poziomach niż przed rosyjskim atakiem na Ukrainę. Pierwszy emisyjny państwowy Bank Polski utworzono w 1828 roku, a w trakcie powstania listopadowego instytucja ta emitowała banknot jednozłotowy.

Wady i zalety takiej sytuacji są zależne od tego, z czyjej perspektywy oceniana jest słabość lub siła rodzimej waluty. Jeśli złoty traci na wartości, zyskują eksporterzy, ale tracą importerzy, którzy przywożą towary z zagranicy i muszą wymieniać złotówki na waluty – w efekcie przy osłabieniu złotego płacą za nie coraz więcej. Mocny złoty to rzeczywista większa wartość pieniądza w kraju, co stanowi dobry prognostyk dla gospodarczej sytuacji Polski. Silny złoty jest korzystny dla osób lubiących podróżować, ponieważ mogą kupić zagraniczną walutę za niższą cenę. Najczęściej kupowane w Polsce to dolar i euro. Eksperci wskazują, że w dłuższej perspektywie sytuacja złotego powinna się ustabilizować.

Członkowie BoE stwierdzili również, że są gotowi zarówno podnieść, jak i obniżyć stopy, jeśli Brexit będzie „nieuporządkowany” i szkodliwy. Wykres kursu funta brytyjskiego pokazuje na wyraźne osłabienie waluty Wielkiej Brytanii od 2016 r. W niedalekiej przeszłości zdarzało się, że 1 funt brytyjski kosztował ponad 6 zł, a nawet ponad 7 zł.

Propozycje podatkowe zostały przedstawione w ramach tzw. Minibudżetu, czyli bez prognoz rządu i bez oszacowania skutków dla zadłużenia państwa. Niejasne deklaracje, że rząd zamierza obniżać względne zadłużenie (czyli relację długu do PKB) nikogo nie przekonały. Umocnienie funta może świadczyć o tym, że inwestorzy liczą na zakończenie niepewności wokół brexitu.

Bank Anglii ogłosił w środę, że od teraz do połowy października przeprowadzi specjalny skup długoterminowych obligacji. Ale nie przeprowadził interwencji na rynku walutowym (czyli nie kupował funtów, żeby podnieść ich kurs). I odłożył na koniec października początek redukowania swojego bilansu o 80 mld funtów rocznie (czyli „ściągania” z rynku nadmiaru pieniądza). Co prawda w grudniu FOMC zdecydował o kolejnej podwyżce stóp procentowych, niemniej jednocześnie w ostatnich tygodniach decydenci Rezerwy Federalnej utrzymywali dużo bardziej „gołębią” retorykę.

W przypadku realizacji najgorszej możliwej opcji w naszej opinii mielibyśmy do czynienia z silną wyprzedażą brytyjskiej waluty względem zarówno głównych walut, jak i złotego. Przeprowadzenie drugiego referendum, jak i odroczenie, a nawet wycofanie artykułu 50, powinny być natomiast pozytywne dla waluty. Rosnące oczekiwania rynków względem realizacji któregoś Aktualizacja rynku – 10 czerwca – Zbiornik akcji i plony wznoszą się przed USA CPI z tych scenariuszy w ostatnich dniach wspierały brytyjską walutę. W takim wypadku można liczyć na gwałtowne umocnienie funta brytyjskiego. Notowania funta załamały się po tym, jak rząd brytyjski zaprezentował wielki plan obniżki podatków, określany w mediach jako największa reforma od 40 lat . Kilkadziesiąt miliardów funtów nie wpłynie do budżetu państwa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *